logo id kielce
TwitterRSS FeedPinterest

Wystawa Nie.Stałość

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Nie.Stałość, który odbędzie się 20 czerwca o godz.18:00 w Galerii Głównej Institute of Design Kielce.

Nie.Stałość (et omnia vanitas)
Problem upływającego czasu jest prawdopodobnie jedną z najciekawszych kwestii, z jaką musi zmierzyć się człowiek. W naszej kulturze przyznanie, że produkty, które kupujemy i które są obiektami naszego pożądania podlegają tak, jak i my procesowi przemian i rytuałowi przejść jest tematem tabu. Lepiej jest wierzyć, że będą zawsze niezmienne, nowe i lśniące. Przedmioty, które się zużywają, zmieniają nie są przez nas uznawane za wartościowe. „Dobra jakość” to niezmienność– ubranie, które nie odkształci się po praniu; kolor, który nie zblednie; karoseria, która nie przestanie lśnić i jabłko, które ani myśli się pomarszczyć.
Na wystawie Nie.Stałość (et omnia vanitas) zostaną zaprezentowane obiekty, które nie wstydzą się tego, że są częścią cyklu zmian– są jego wynikiem, stają się nim albo służą zmienności. Nie poddają się roli ofiary upływu czasu i rozkładu. Dumnie prężą swoją zmienność.

In.Stability (et omnia vanitas)
The passing of time is probably one of the most interesting issues that the human being has to deal with. In Western culture, admitting that the products we buy, and which are the objects of our desire, are just like us, subject to transformation is taboo. It is easier to believe that they will always stay brand new and shiny. Items that wear out, that change are not considered valuable. „Good quality” means permanence, clothes that do not change their shape after laundering, a colour that does not fade, a car paint that will never stop glistening and an apple, that is not going to wrinkle.

The exhibition In.Stability (et Omnia vanitas) will focus on different approaches to the question of time and fluency of life materialized in the objects of contemporary design. Items that will be on the show are not the victim of passing time and decay. They proudly wear their scars proclaiming their inconstancy.
kurator/ curator: Monika Patuszyńska
Projektanci/ Invited designers:

Aze Design, Agnieszka Bar, Dizeno Creative, Studio Dror (USA), Susanna Hertrich (D), Humade (NL), Bogdan Kosak, Malafor, Karina Marusińska, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Maxim Velcovsky (CZ), Jolan Van Der Wiel (NL), Studio Wood (UK), SoF: Danil Daneliuk, Patrycja Olszewska, Małgorzata Sakiewicz

16:00 panel dyskusyjny „Czy design zastąpi sztukę?” z udziałem Bogdana Kosaka oraz Piotra Rosińskiego / prowadzenie Monika Patuszyńska
miejsce: Czytelnia IDK

18:00 wernisaż wystawy Niestałość (et omnia vanitas)
miejsce: Galeria Główna IDK

Partnerzy: School of Form, Salon Ambiente — meble światło dekoracje